Adidas x Parley: sneakersy w walce o czyste oceany

Temat ochrony naturalnego środowiska coraz częściej zaczyna przenikać do sneakerowej branży. Nie tak dawno pisaliśmy o amsterdamskich butach z podeszwą z zużytej gumy do żucia, tymczasem współpraca adidas x Parley przyniosła nam ostatnio dwa nowe modele Deerupt Runnerów wykonane częściowo z odpadków wyłowionych z oceanów.

Problemu zanieczyszczeń oceanów nie da się lekceważyć. Wystarczy uzmysłowić sobie, że w wodach Pacyfiku znajduje się obecnie około 80 tysięcy ton plastiku. Daje to obszar mniej więcej trzykrotnie większy niż powierzchnia Francji. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że skoro mamy zdefiniowany problem, istnieje też grupa ludzi, która staje na głowie, by go zlikwidować.

adidas x parley

AKTYWIŚCI NA RATUNEK OCEANOM

Grupa działa od 2015 roku i nazywa się Parley for the Oceans. To społeczność artystów i liderów promujących dbałość o czyste oceany. Ich wpływ jest na tyle szeroki, że zainteresował się nimi jeden z największych gigantów obuwniczej branży. Rozpoczęła się kolaboracja adidas x Parley.

Jej owocem jest kilka modeli butów, takich jak dedykowane aktywistom z Parley UltraBoosty czy Alphabounce. Niedawno do listy doszły dwa nowe wcielenia Deerupt Runnera, czyli najnowszego głośnego modelu z legendarnej serii adidas Originals.

DEERUPTY Z SERII ADIDAS X PARLEY

Deerupt jaki jest, każdy widzi. Niedawno o nim pisaliśmy, więc krótko: to model obleczony w siatkę, o dość oryginalnym wyglądzie inspirowanym biegówkami adidasa z lat 80.

Jeśli chodzi o to, czego nie widać, na pokładzie ma podeszwę środkową wykonaną z pianki EVA (zapewnia świetną amortyzację), przewiewną cholewkę z meshu i wkładkę OrthoLite, która dodaje kilka solidnych punktów do ogólnego poczucia komfortu. Jest to bardzo wygodny but – a przy tym tani jak na głośną nowość z rodziny Originals.

Jeśli mowa o konkretnych dwóch modelach adidas x Parley, cholewka jest po części wykonana z unoszących się na oceanach odpadków. Zostały one wyłowione z wody albo zebrane przez członków przybrzeżnych społeczności.

adidas x parley

Deerupt Runner Parley. Zdjęcie via adidas.

MILION NA OCEANY

Same rozchwytywane modele nie są jedynym wsparciem, jakie Parley otrzymało od adidasa. W czerwcu tego roku na całym świecie już drugi rok z rzędu organizowane są akcje skierowane do biegaczy, w których za każdy przebiegnięty kilometr niemiecki brand przeznaczy dolara na rzecz ratowania oceanów.

Maksymalna kwota, jaką adidas ma zamiar przelać na konto Parley w ramach akcji Run For The Oceans ma wynieść milion dolarów. Czy uda się dobić do miliona kilometrów? Pokonywane dystanse będą mierzone dzięki apkom dla biegaczy, do zabawy zaproszono 50 biegowych społeczności adidasa rozrzuconych po całym globie, a na terenie Stanów odbywać się mają nagłaśniane eventy – szanse są więc całkiem spore.

MAŁYMI KROKAMI DO CELU

Parley stosuje metodę małych kroków, które ostatecznie mają doprowadzić do oczyszczenia oceanów. Raczej nie całkowitego, ponieważ jest to ekstremalnie ciężkie zadanie, niemniej solidne ograniczenie liczby unoszących się na otwartych wodach odpadków byłoby pożyteczne dla nas wszystkich. Choć problem może wydawać się odległy, zanieczyszczenie oceanów ma wpływ na nasze zdrowie, choćby poprzez włączanie do diety ryb i owoców morza pozyskiwanych z zaśmieconych obszarów. Ponadto może doprowadzić do wyginięcia wielu morskich gatunków, co naruszyłoby ekosystem całej planety. Warto zatem docenić każdą inicjatywę, która może pomóc w tej kwestii.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o