Białe sneakery są na topie! Kiedy zakończy się ich dominacja?

Ciężko znaleźć kogoś, kto nie ma u siebie białych butów. No chyba, że mowa o tym koledze, który chodzi w jednej parze, póki jej nie zedrze i dopiero wtedy kupuje następne, a teraz akurat ma czarne. Ale wiesz o co chodzi – białe sneakery są trendy. Dlaczego? I na jak długo?

Hype na białe sneakery

Wydawałoby się, że skoro wszystko w branży obuwniczej idzie ku dziwnemu, a nowe modele butów są coraz cięższe, coraz śmieszniejsze, coraz bardziej przerysowane, tak uniwersalne kolory jak biel i czerń odejdą w cień. Nic z tego. Chociaż przykuwające uwagę, jaskrawe barwy mają swój pokaźny udział w rynku, zarówno producenci codziennego, wygodnego obuwia (adidas, Nike itd.), jak i marki „modowe” (pokroju Gucci i Balenciagi), mniej lub bardziej stawiają na biel.

Skąd się bierze popularność tego wariantu kolorystycznego? Postarajmy się rozrysować kontekst, a prędko okaże się, dlaczego białe buty są teraz tak rozchwytywane.

białe sneakery

Pasują do wszystkiego

Influencerzy coraz częściej pokazują się w kolekcjach ubrań o pstrokatych barwach. To rodzi pewien problem: jak dobrać obuwie do różnokolorowych płaszczy, koszul, kurtek, spodni?

Rozwiązaniem są białe buty. Wszystko przez ich uniwersalność. Można je zestawiać z niemal każdą stylówką i dalej będą wyglądały jak właściwy element garderoby na właściwym miejscu. Oczywiście, w klasycznych stylizacjach też się odnajdą.

Przy tym biel ma nieco większą siłę przebicia niż drugi z uniwersalnych kolorów, czyli czerń. Dlaczego?

Jak wyjaśnia Andrew Gray, jedna z ważniejszych postaci sieci sklepów Foot Locker: „Białe sneakery kompletują każdy strój, a rosnąca akceptacja kolorowej odzieży działa na korzyść ich ‘czystego’ wyglądu”.

O to właśnie chodzi – śnieżnobiałe sneakery wyglądają po prostu czysto i świeżo.

(Dopóki się oczywiście nie ubrudzą tak, że nie będzie można ich doczyścić, ale to już zupełnie inna historia.)

białe sneakery

Inspiracje latami 80. i 90.

Białe buty wypłynęły na pozycję lidera również dzięki wracającej modzie na obuwie z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Te dwie dekady rzutują mocno na to, co nosimy na nogach obecnie. A to właśnie wtedy triumfy na rynku święciły takie modele, jak białe Reebok Classic czy Fila Disruptor II (oczywiście również całe na biało).

Dzisiaj są znów niezwykle popularne i mają za zadanie wpasowywać się do niemal każdej szalonej kreacji… A to pociąga za sobą konieczność pewnych zmian w designie. W dzisiejszym szale na białe buty nie chodzi bowiem o odtwarzanie przeszłości, a o rozwijanie pomysłów sprzed dekad i podanie ich w świeżej wersji.

białe sneakery

Jaka przyszłość czeka ten trend?

Nieco odmienne zdanie na temat uniwersalności bieli ma Barney Waters z K-Swiss. Jego zdaniem w popularności trendu nie chodzi tyle o sam kolor, co o pewne przymioty białych modeli. Odpowiadają one idealnie potrzebom współczesnego konsumenta, który chce, by jego obuwie było masywne, proste i autentyczne. Białe sneakery dokładnie takie są – ale to samo można powiedzieć o modelach w innych kolorach.

Stąd bierze się przekonanie ekspertów z branży modowej, że białe sneakery przeżywają obecnie szczyt zainteresowania. Zainteresowania, które niedługo będzie wygasać… Ale nie minie całkowicie.

W końcu białe obuwie wciąż pozostanie solidnym wyborem i swoistym „must have” w szafce na buty – tak jak było zawsze, nieważne jaki inny trend akurat był na topie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o