Buty Caterpillar: kiedy outdoorowy styl spotyka ponadprzeciętną solidność

Jakie cechy powinny wyróżniać idealne obuwie outdoorowe? Solidność wykonania, wysoka jakość użytych materiałów, gruba podeszwa chroniąca przed chłodem od podłoża… Buty Caterpillar mają to wszystko i coś jeszcze: ponadczasowy, wiecznie modny design.

To solidne modele produkowane przez przedsiębiorstwo wytwarzające sprzęt budowlany i maszyny na potrzeby przemysłu ciężkiego. Ale jak to się stało, że tego rodzaju firma w ogóle wzięła się za robienie obuwia?

Budowlano-przemysłowe dziedzictwo marki

Prężna amerykańska korporacja Caterpillar narodziła się 15 kwietnia 1925 roku w niewielkim mieście Peoria w Illinois (USA). Inicjatorami jej powstania było dwóch wspólników: Benjamin Holt i Daniel Best.

Nazwa nowo utworzonego przedsiębiorstwa („gąsienica”) wzięła się od gąsienic zastosowanych przez Holta w produkcji ciągników, umieszczanych w nowo wypuszczanych modelach zamiast kół. Gwarantowało to ich przyczepność.

Obecnie na całym świecie Caterpillar zatrudnia ponad 90 tysięcy pracowników. Fabryki firmy rozsiane są po całym globie. Można je znaleźć również w Polsce.

Ale Caterpillar uderza nie tylko w branże kojarzone z ciężką, fizyczną pracą. To również produkty lifestylowe, w tym zegarki, koszule, czapki, kurtki, zabawki, modele i, oczywiście, buty.

Klasyczne buty Caterpillar, model Colorado Honey

Narodziny Cat Footwear

Pierwszy projekt butów Cat Footwear ujrzał światło dzienne w 1988 roku. Oryginalna kolekcja daleka była od zaspokajania potrzeb ludzi myślących o tym, jak uderzyć na miasto w odpowiedniej stylizacji.

Buty Caterpillar stworzone zostały z myślą o pracownikach firmy i miały im ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Oczywiście, chodzi o wytężoną pracę fizyczną.

Z tego względu, aby spełnić wszelkie normy bezpieczeństwa, buty Cat stały się dość masywne i wręcz cięższe od innych modeli. Tym, co je wyróżniało, był jednak legendarny, wpadający w oko design.

To właśnie dzięki swemu wyglądowi Caty błyskawicznie porzuciły rolę obuwia tylko i wyłącznie robotniczego. Skórzane outdoorowe pary wyruszyły na podbój świata ulicznej mody i coraz częściej trafiały na nogi „zwykłych” użytkowników.

Jednym z pierwszych środowisk, które przyswoiło sobie buty Caterpillar, była rozwijająca się prężnie na początku lat 90. brytyjska scena grunge. Słuchacze i twórcy tego nurtu muzycznego wyjątkowo upodobali sobie model Colorado Honey.

Caterpillar Colorado Honey

Buty te prędko stały się kultowe, a z mody nie wypadły do dziś. W ogóle ciężko sobie wyobrazić, by kiedykolwiek miało to nastąpić.

Wolverine przejmuje buty Caterpillar

Cat Footwear radził sobie całkiem nieźle, ale i tak wciąż mogłoby być lepiej w temacie dystrybucji i szerzenia popularności swoich modeli… Wszak głównym celem firmy była produkcja sprzętu jak najwyższej jakości, a nie promocja lifestylowych produktów.

Problem rozwiązał się sam, poprzez przejęcie Cat Footwear przez spółkę Wolverine Worldwide Inc. w 1994. Posunięcie to okazało się być prawdziwą trampoliną do zwiększonych wyników sprzedaży i przeobrażenia klasycznych modeli takich jak Colorado Honey w buty będące niekwestionowaną ikoną mody.

Obecnie Wolverine, oprócz Cat Footwear, ma pod swoją pieczą takie marki, jak między innymi Saucony, Keds czy Harley-Davidson.

Klasyczne Caty w wersji na czarno też robią wrażenie!

W poszukiwaniu najwyższego poziomu wygody

Najważniejszymi cechami pierwszych butów Caterpillar miały być solidność i wytrzymałość zastosowanych przy produkcji materiałów na działania czynników zewnętrznych.

Odkąd jednak modele Colorado coraz częściej zaczęły pojawiać się na nogach ludzi niekoniecznie mających wiele wspólnego z pracą fizyczną, priorytetem projektantów marki stała się wygoda.

Przełomem w dążeniu do doskonałości pod tym względem był rok 2004, który przyniósł światu system iTechnology. To właśnie dzięki niemu producentom Catów udało się połączyć funkcjonalność robotniczego obuwia z wygodą codziennych butów outdoorowych.

Był to jednak dopiero początek pogoni za komfortem. Z biegiem lat firma opatentowała kolejne technologie, które przełożyły się na najważniejsze cechy kultowych modeli.

Dla przykładu Cat Colorado Honey, określony przez samego producenta jako „chodząca maszyna” (nawiązanie do dziedzictwa marki), wyposażony został w niesamowicie wygodną wkładkę z poliuretanowej pianki Poliyou®.

Gruba podeszwa z polichlorku winylu skutecznie izoluje od zimnego podłoża, a odpowiednio zaimpregnowana cholewka z naturalnej skóry zapewnia stuprocentową ochronę przed wilgocią.

Dążąc do perfekcyjnego miejskiego stylu: model Cat Chase20.

Wszystkie wymienione powyżej cechy czynią z butów Caterpillar idealny wybór nie tylko na plac budowy, ale również na wycieczki w góry, do lasu, czy na kolejne wypady do miejskiej dżungli.

Nie jest to też wcale model jedynie na jesień, jak zwykło się o nim powszechnie myśleć. Dzięki zastosowaniu nylonowej siateczki wewnątrz butów, cholewka zachowuje przewiewność, a stopa oddycha nawet latem.

Z drugiej strony – użytkownik Catów zimą nie musi specjalnie przejmować się mrozami, przynajmniej jeśli chodzi o same stopy. Buty te są ciepłe, a bieżnik podeszwy uchroni przed niebezpiecznymi poślizgami.

Nie tylko kultowe Colorado

Dotychczas skupialiśmy się w tekście na legendarnym modelu Colorado, który swoją drogą występuje nie tylko w tym najbardziej znanym, miodowym kolorze.

Caty to również buty stylowe i nie chodzi jedynie o nieprzemijającą modę na outdoorowe sylwetki obuwia. W latach 90. swoją premierę miał model Intruder, który niedawno doczekał się wznowienia.

Buty te idealnie wpasowują się w dzisiejszą modę na przerysowany design i grubą do przesady podeszwę, co zwykle określa się jako zjawisko dad shoes.

Cholewka wykonana jest z nubuku i siateczki. Modele z serii Intruder z pewnością nie będą grały ze wszystkimi kreacjami, ale warto pokombinować z doborem odzieży i cieszyć się ich współczesnym, oryginalnym stylem – który paradoksalnie nie jest ani współczesny, ani oryginalny, bo sięga lat 90… Ale kto by nadążył za dzisiejszymi trendami. 😉

Intrudery mają jedną, kluczową cechę wspólną z modelami Colorado: solidność wykonania, wynikającą z zastosowania materiałów wysokiej jakości oraz rozwiązań, które pomogły butom Cat w krótkim czasie wybić się na czołowe miejsca na listach sprzedaży outdoorowego obuwia.

Ponadto mogą pochwalić się pełną wygodą i amortyzacją dzięki zastosowaniu pianki EVA w podeszwie środkowej.

Buty Caterpillar w nowej odsłonie, model Intruder

Ale przede wszystkim to dowód na to, że mimo inspirującego dziedzictwa, buty Caterpillar chcą być czymś więcej niż jedynie funkcjonalnym, wytrzymałym obuwiem. Można w ciemno zakładać, że seria Intruder to nie ostatnie słowo brandu w temacie miejskiego stylu i bieżących trendów.

Gdzie kupić buty Caterpillar?

Wolisz klasykę czy jednak stawiasz na oryginalność? A może zwyczajnie chcesz przyjrzeć się najbardziej rozchwytywanym modelom Catów? Zapraszamy na Eastend.pl!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o