W tradycji siła: przedstawiamy buty Superga

Szukając trampek wysokiej jakości – czyli zdecydowanie wyższej niż ta spotykana na osiedlowym targowisku – przywykliśmy spoglądać przede wszystkim za Atlantyk. Fakt, Vans i Converse to potęgi i nawet nie wypada z tym dyskutować, ale nie oznacza to od razu, że tylko ci producenci mają patent na robienie solidnego, lekkiego obuwia. Poznajcie buty Superga prosto z Włoch i flagowy model firmy, czyli Superga 2750.

buty Superga

Korzenie firmy, czyli jak narodziły się buty Superga

Przenieśmy się w czasie do roku 1911. A w przestrzeni: do Włoch, a konkretnie do Turynu. To właśnie na Półwyspie Apenińskim swoją działalność rozpoczął Walter Martiny. Ponad dekadę później jego firma – Walter Martiny Industrie Gomma – rozpoczęła produkcję czegoś, co dziś bierzemy za oczywistość, a wówczas było prawdziwą rewolucją: chodzi o płócienne buty na gumowej podeszwie.

Martiny mógł przeliczać kolejne wpływy na konto, a te wpadały całkiem zasłużenie za stworzenie pierwowzoru sportowego obuwia, jakim były buty Superga 2750, które miały swoją premierę w 1925 roku.

Gdyby ktoś chciał się przyczepić na siłę, to mógłby stwierdzić, że Martiny mógł się pokusić o jakąś bardziej chwytliwą nazwę dla modelu… No, ale nie bądźmy czepliwi.

buty Superga

Naprzeciw potrzebom robotników

W latach 30. włoska firma opatentowała setki rodzajów gumy, której używała do produkcji podeszew butów i kaloszy. Surowcem numer jeden używanym przy rozmaitych eksperymentach był lateks pozyskiwany z drzewa kauczukowego.

Starania Supergi doceniali przede wszystkim robotnicy. Do tej pory dbałość o ich zdrowie w miejscach pracy była mocno dyskusyjna – nie mieli żadnego zabezpieczenia przed wodą. Buty Superga utorowały sobie drogę do ich zapracowanych serc. Tyczyło się to zwłaszcza kaloszy.

Sojusz z Pirelli

Najpierw byli robotnicy, a w latach 60., po połączeniu sił z firmą Pirelli, buty Superga zaczęły robić karierę wśród włoskich rolników.

Ale na tym nie koniec. Firma ruszyła również z produkcją obuwia z podeszwą przystosowaną do trudnych górskich warunków – przeznaczonych specjalnie dla alpinistów.

Buty górskie, kapcie, sandały… A równolegle na rynku wciąż ukazywał się kultowy model Superga 2750.

Firma wbiła też klin w silną konkurencję na polu uprawiania sportu. Zaczęła produkcję obuwia dla tenisistów, koszykarzy, gimnastyków, a nawet żeglarzy. Ahoj!

buty Superga

Chude lata 90.

Mariaż z Pirelli nie trwał wiecznie. W 1990 doszło do rozwodu i Superga musiała mierzyć się z licznymi przeciwnościami losu. Nastało kilka trudnych lat, kiedy firma walczyła o przetrwanie.

Nie było łatwo, ale dali radę. A w 2004 roku los znów uśmiechnął się do producenta z Turynu. Właśnie wtedy stał się częścią sieci BasicNet, do której należą między innymi K-Way, Bastogi czy Kappa.

BasicNet zakupił ogólnoświatową licencję na produkty Supergi, a od roku 2007 stał się pełnoprawnym właścicielem marki.

Gwiazdy noszą buty Superga

Przeciętny zjadacz chleba potrafi wymienić kilka marek butów – i raczej nie znajdzie się wśród nich bohater tego tekstu. Co nie zmienia faktu, że Superga jest rozpoznawalna w szerokim świecie.

Buty tej firmy, w tym kultowe Superga 2750, na przestrzeni lat nosili na swych nogach między innymi: Emma Watson, Steven Spielberg, Wayne Rooney, Jessica Alba, Michelle Obama, księżna Diana, Elijah Wood, a nawet hiszpańska rodzina królewska.

buty Superga

Sprzedaż ruszyła z kopyta

Być może to jest powodem całkiem imponujących statystyk. Model Superga 2750 Cotu Classic w 2016 roku rozszedł się w liczbie 10 milionów par.

Z tego około 2 miliony kupili Włosi, co pokazuje, że mimo „światowego” charakteru, jaki nabrała marka w ostatnim czasie, wciąż jest doceniana u siebie w domu.

Biorąc pod uwagę, że Włochy wciąż postrzegane są jako swoiste centrum modowych trendów – jest to nie byle jakie osiągnięcie i warto je podkreślić.

Buty Superga w Polsce

Nad Wisłą firma z Turynu wciąż jest owiana tajemnicą dla większości ludzi… Ale stopniowo zaczyna się to zmieniać. Strategią Włochów stała się współpraca z blogerami modowymi i póki co nieźle na tym wychodzą.

Na współpracę z Supergą postawiły chociażby takie fashionistki, jak Jessica Mercedes Kirschner, Magdalena Kanoniak czy Karolina Wójcik. Łączną liczbę kolaboracji można liczyć w dziesiątkach. Marka stała się bardziej rozpoznawalna i pozyskała nowych partnerów biznesowych.

Dość powiedzieć, że liczba polubień polskiego profilu Supergi na Facebooku przekroczyła milion.

Świadomość marki będzie się jedynie zwiększać, a buty te jak najbardziej mają potencjał na to, by rywalizować z markami, które swoją pozycję na rynku już ugruntowały. Właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedynie kwestią czasu.

buty Superga

 

Dlaczego Superga?

Powodów dla postawienia na stylowe trampki tej marki może być kilka. Na początek skupmy się na materiale.

O ile nie mamy zamiaru podważać w tym miejscu jakości wyrobów butów Converse czy Vans (tym bardziej, że nie ma ku temu podstaw), warto wspomnieć, że materiał tekstylny włoskiego brandu ma nieco odmienną fakturę.

Dla wielu osób będzie to kusząca opcja. Tym bardziej, że tekstylia, z których wykonane są buty, to solidne wykonanie i gwarantują, że Twoja para wytrzyma długie lata. O ile oczywiście zadbasz o swoje buty.

Jak zawsze, wskazana jest impregnacja przed pierwszym założeniem. Przyda to materiałowi wytrzymałości, a jednocześnie unikniesz przykrego zjawiska występowania zabrudzeń na cholewce.

Buty Supergi są wyborem stylowym, a jednak to wciąż proste obuwie, które można zestawiać z niezliczoną ilością kreacji.

Sam model Superga 2750 to zdawałoby się nieskończone źródło inspiracji dla projektantów. Każdego roku pojawia się mnóstwo nowych wcieleń tego klasyka, jest zatem z czego wybierać. Na sezon wiosenno-letni którykolwiek z nich nada się idealnie.

Z kolei fani mniej klasycznych rozwiązań z pewnością docenią fakt wypuszczenia przez włoską markę trampek na platformie.

Model Superga 2750 dziś

Buty Superga 2750 przebyły długą drogę od swojej premiery w latach 20. XX wieku. Jak wyglądają współcześnie?

Przeszły mały lifting, wędrując z tenisowych kortów na ulice miast. Dzisiaj świetnie uzupełniają typowo miejskie stylówki. Podoba Ci się taka opcja? Wpadnij do naszego sklepu po swój model Superga 2750… lub inny, bo przecież na tym jednym firma nie poprzestała. 😉

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o