Z Detroit do Europy – historia Carhartt WIP

Historia większości kultowych marek odzieżowych zaczyna się w dość nietypowej dla streetwearu scenerii i nie inaczej jest w przypadku Carhartt WIP.

Jeden z ulubionych odzieżowych producentów w środowiskach hip-hopowych, skaterskich, czy związanych z niezależną muzyką elektroniczną, zaczął od produkcji strojów roboczych.

A wystartował z tym naprawdę dawno temu.

Model prezentujący ubrania Carhartt WIP.

POCZĄTKI MARKI

Był rok 1889, kiedy Hamilton Carhartt wraz z piątką pracowników rozpoczął produkcję kombinezonów roboczych na potrzeby przemysłu. Nowa marka startowała z raptem jednym pomieszczeniem, w dość spartańskich warunkach.

Szybko jednak podbiła serca pracowników fizycznych w swoim rodzinnym mieście – Detroit w stanie Michigan – słynącym w tych czasach właśnie z faktu bycia zagłębiem przemysłowym USA.

Żeby dać wyobrażenie, jaki kawał czasu Carhartt utrzymuje się na rynku, w momencie kiedy powstawał:

  • telefon istniał dopiero od 13 lat,
  • pierwszą żarówkę skonstruowano 10 lat wcześniej,
  • nie było jeszcze radia, które zadebiutowało 5 lat później,
  • ani filmów,
  • ani pierwszych samolotów.

Dzięki rekomendacjom klientów, już wkrótce nowa marka przerobiła standardowy scenariusz kojarzony z typowym „amerykańskim snem”.

TYLKO Z USA – DO CZASU

Aż do lat 90. ubrania Carhartt produkowane były wyłącznie w USA. Miały one emblemat „Union Made”, co stanowiło nie tylko dowód produkcji bez zagranicznej ingerencji, ale podkreślało również przywiązanie brandu do walki o prawa pracownicze. W pierwszych latach funkcjonowania firmy na rynku, nie było to za Oceanem standardem.

Ale dość już o historii. W końcu obecnie Carhartt kojarzy nam się przede wszystkim z kulturą hip-hop i nowoczesną, uliczną modą. To również nie tylko marka powiązana ściśle ze swoją ojczyzną, ale kojarzona z undergroundowymi scenami Europy i Azji.

Ojcem międzynarodowego sukcesu producenta z Detroit okazał się Edwin Faeh. W 1989 roku pod hasłem „All American Concept” wprowadził Carhartt na rynek europejski, bezbłędnie przeczuwając, że wśród młodych ludzi na Starym Kontynencie istnieje spore zapotrzebowanie na typowo amerykańską odzież.

Szło to w parze z dynamicznym rozwojem hip-hopu, który coraz śmielej przebijał się do muzycznego mainstreamu i „wyjeżdżał” poza granice USA. Carhartt towarzyszył temu kulturowemu eksportowi, jako że do tego momentu zdążył osiągnąć sporą rozpoznawalność i wiarygodność wśród raperów i ich słuchaczy.

POWSTANIE CARHARTT WIP

W 1994 roku, mniej więcej pięć lat po tym, jak Carhartt wjechał do Europy, Faeh założył „Work in Progress”, które zostało oficjalnym dystrybutorem producenta na całym kontynencie i odtąd towarzyszy mu w nazwie jako skrót „WIP”.

Rok później brand zaznaczył dość mocno swoją obecność na ulicach europejskich metropolii za pośrednictwem niezależnego filmu „La Haine” (polskie: „Nienawiść”). Obraz ukazywał życie na ulicach paryskich przedmieść. Na oficjalnym plakacie widać trójkę młodych mężczyzn, z których jeden nosi czapkę z logo Carhartt WIP.

Film dystrybuowany przez Canal+ France był chwalony przez krytyków i widzów za autentyczność. Oczywiście, na autentyczności zyskała dzięki temu również marka Carhartt WIP.

Już w 1996 uzyskała ona licencję na produkcję własnych ubrań, które nie powstały wcześniej w USA.

Z kolei rok później na Neal Street w Londynie otworzył się pierwszy oficjalny sklep Carhartt WIP.

Nie był to koniec ekspansji – wręcz przeciwnie. Wkrótce powstały dwa kolejne oddziały brandu, trafiające do nowych grup docelowych: Carhartt WIP Skate oraz BMX Team.

W 2000 roku miał miejsce kolejny przełom, gdy robotnicza i typowo męska marka z Detroit wypuściła swoją pierwszą kolekcję skierowaną do kobiet.

KROK W STRONĘ MUZYKI

Mniej więcej w tym samym czasie Edwin Faeh, Oliver Drewes i Philipp Maiburg założyli Combination Records. Była to wytwórnia muzyczna skupiona wokół niezależnej muzyki elektronicznej. Po ośmiu owocnych latach działalności, osoby odpowiadające za projekt zadecydowały jednak o zamknięciu wytwórni i skierowaniu swych wysiłków na nową dywizję firmy: Carhartt Music. Dzięki temu mogli oni skupić się na szerszej gamie projektów, niż tylko na wypuszczaniu kolejnych płyt.

Wracając do odzieży: po udanych kolabach z takimi markami, jak między innymi Burton, Master-mind czy Vans, Carhartt WIP zatoczył koło i wrócił do korzeni, otwierając swój pierwszy oficjalny sklep w USA, a konkretnie w Nowym Jorku.

OBRABOWANY SKLEP W LONDYNIE

W 2011 roku Londynem wstrząsnęły zamieszki. Rozruchy uliczne doprowadziły do licznych grabieży sklepów. Jedną z ofiar padła londyńska placówka Carhartt WIP.

Złodzieje byli na tyle „uprzejmi”, że przed przystąpieniem do plądrowania zadzwonili do pracowników z ostrzeżeniem, by czym prędzej się stamtąd zabierali, jeśli chcą uniknąć kłopotów. Pracownicy posłuchali.

Wkrótce sklep został wyczyszczony do cna z towaru, podobnie jak kilka innych w tym burzliwym okresie. Zamieszki w angielskiej stolicy doprowadziły niejednego przedsiębiorcę do finansowej katastrofy i czarnej rozpaczy… Ale w Carharrcie nastroje były dalekie od przygnębienia czy furii.

Zamiast tego marka wydawała się być wręcz… zadowolona. Zadowolona z faktu, że ludzie poruszający się na co dzień po ulicach Londynu aż tak bardzo potrzebują ubrań właśnie ich firmy. Zarząd Carhartt WIP wykorzystał grabież dla podkreślenia swojej pozycji w streetwearowym świecie. A zdjęcie okradanego sklepu z tłumem, jaki wtargnął do środka, wyłamawszy wpierw zabezpieczenia, obiegło cały świat.

Ta i inne opowieści złożyły się na wydaną w 2016 roku książkę „The Carhartt WIP Archives”, która stanowi swoiste podsumowanie barwnej historii marki.

Co absolutnie nie znaczy, że historia ta dobiegła końca.

CARHARTT WIP NA EASTEND.PL!

Na szczęście nie musisz łamać prawa, by cieszyć się ubraniami Carhartt WIP. Od tego sezonu najnowsze ciuchy tej marki znajdziesz bowiem na Eastend.pl! Wejdź i stań się częścią historii, którą rozpoczęła w 1889 roku szóstka wizjonerów z odległego Detroit, a 100 lat później podjęli inni wizjonerzy – z branży streetwearowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o