10 domowych sposobów na nieprzyjemny zapach z butów

Ulubiona pora roku? „Lato!” – tak brzmi najczęściej udzielana odpowiedź. Prażące słońce i wychodzenie z domu bez nakładania na siebie całej „zbroi” chroniącej przed mrozami jest super, ale cieplejsza część roku to nie tylko same przyjemności, niesie również kilka problemów. Jednym z nich może być nieprzyjemny zapach z butów. Da się coś z tym zrobić? Pewnie! Mamy dla Ciebie 10 tanich, domowych sposobów.

Dlaczego tak się dzieje?

Najprostsza odpowiedź: nogi się pocą, nie pachną wtedy fiołkami i siłą rzeczy przykry zapach przenika do butów. Zwłaszcza wszelkiego rodzaju skóry lubią magazynować nieprzyjemne doznania zapachowe. Najgorsze, że wcale nie trzeba pocić się na potęgę, żeby but znalazł się tak daleko od świeżości, jak to tylko możliwe. Wystarczy nadmierne przywiązanie do jednej pary i chodzenie w niej codziennie.

Ale problemem jest nie tylko pot. Przykładowo, obuwie wykonane ze sztucznych materiałów jest zdecydowanie bardziej podatne na występowanie przykrych doznań węchowych u jego właścicielki/właściciela.

No dobra, to co z tym zrobić?

Mamy problem, mamy przyczynę, pora wpaść na rozwiązanie… Albo 10 rozwiązań. Oto one:

Soda oczyszczonanieprzyjemny zapach z butów

Bohaterka naszego tekstu o skutecznym i tanim czyszczeniu białych trampek powraca w wielkim stylu, by pomóc Ci odzyskać świeżość ulubionych butów! Albo tych drugich, trochę mniej lubianych. Co trzeba zrobić?

Weź łyżeczkę sody (w razie pilniejszej potrzeby mogą być dwie) i wsyp ją do wnętrza buta. Odczekaj kilka godzin, żeby proszek wyssał wilgoć – a więc pot. Po wszystkim sodę trzeba solidnie wytrzepać. Jeśli nie chce wyjść po dobroci, użyj odkurzacza.

Nie masz sody, a jesteś tak leniwa/-y, że nie chce Ci się iść do sklepu? Zobacz czy gdzieś w szufladzie nie błąka się porzucony proszek do pieczenia – działa tak samo.

Talk w proszku

Cała procedura wygląda podobnie jak w przypadku sody. Wysyp talk do wnętrza butów i zostaw go na noc, a wilgoć zniknie.

Jest też inna opcja, ale ma więcej wspólnego z profilaktyką, niż z doraźnym rozwiązaniem problemu. Zamiast wsypywać talk do obuwia, możesz go nałożyć na stopę, która dzięki temu przez jakiś czas będzie się mniej pocić. Jeśli jednak już męczy Cię nieprzyjemny zapach z butów, na nic Ci się to nie zda.

Cytrusy

nieprzyjemny zapach z butów

Skórka ze zjedzonej pomarańczy lub wyciśniętej do ostatniej kropelki cytryny może się jeszcze przydać. Wrzuć ją do butów, a ta przez noc pochłonie wszelkie nieprzyjemne zapachy. Bakterie umrą, a buty będą odświeżone.

Kwas cytrynowy z solą

Zmieszaj kilka łyżek jednego z drugim, a otrzymasz proszek, który nie tylko paskudnie smakuje, ale wsypany do butów zrobi porządek z brzydkim zapachem. Całość wygląda standardowo: mieszamy, sypiemy, zostawiamy na kilka godzin, a na końcu pozostaje trzepanie buta lub ostrożna praca odkurzaczem.

Szałwia

Posiada silne właściwości antybakteryjne. Podobnie działa też lawenda. Weź jedną albo drugą roślinę, wyrwij kilka listków i umieść wewnątrz buta. Kilka godzin sam na sam z bakteriami powinno załatwić sprawę.

nieprzyjemny zapach z butów

Szałwia sprawdza się również w duecie z cytryną. Wystarczy, że wrzucisz kilka plasterków tej drugiej do tekstylnego woreczka, dodasz trochę szałwii i zyskasz potężnego sojusznika w walce o pachnące buty.

Węgiel drzewny

Do kupienia w każdym szanującym się polskim sklepie, szalenie popularny zwłaszcza w okolicach majówki. Węgiel drzewny wkładamy do jakiegoś woreczka, żeby niczego nie zabrudził, po czym pakujemy do środka buta. Następnie należy odczekać standardowe kilka godzin. Kawałki węgla powinny wchłonąć nieprzyjemne zapachy.

Ważne jest wkładanie większych kawałków i powstrzymanie chęci pokruszenia węgla na drobno. Możemy sobie wtedy pobrudzić wyściółkę czarnym pyłem.

Jak już masz normalnie pachnące buty i kupiony worek węgla, możesz skorzystać z pretekstu i wyskoczyć gdzieś na grilla w swojej odświeżonej parze. Podwójna korzyść.

nieprzyjemny zapach z butów

Zamrażarka

Nikt nie lubi, kiedy wkłada się go do worka i pakuje na noc do zamrażarki. Żyjące w butach bakterie również.

Torebka foliowa to konieczny element tej metody. Nie wkładaj butów do zamrażarki bez niej!

Kuracja wstrząsowa mrozem to jednak tylko rozwiązanie tymczasowe. Bakterie nie zginą, tylko zostaną, cóż, zamrożone. Brzydki zapach może powrócić, więc w sumie lepiej skorzystać z innych sposobów.

nieprzyjemny zapach z butów

Żwirek dla kotów

Jeśli nieprzyjemny zapach z butów doskwiera Ci wyjątkowo mocno, zawsze możesz zwędzić kotu trochę żwirku i wsypać do środka. Jako produkt przeznaczony do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, żwirek powinien się spisać znakomicie w roli rozwiązania naszego palącego problemu.

nieprzyjemny zapach z butów

Pamiętaj tylko, żeby trzymać buty ze żwirkiem z dala od kota, bo może się zdarzyć przykry incydent. Najlepiej schowaj je do jakiegoś kartonu albo szafy. Po kilku godzinach kuracji żwirek można wysypać.

Herbata

Zmierzamy już do końca naszej wyliczanki idealnych domowych pochłaniaczy brzydkich zapachów. Herbata w torebkach to całkiem dobre rozwiązanie. Weź kilka do kilkunastu torebek i postąp dokładnie tak, jak w przypadku każdej innej opisanej powyżej metody: włóż je do środka i wyjmij po kilku godzinach.

Oczywiście, nie trzeba dodawać, że taka herbata nie nadaje się już dłużej do spożycia. Najlepiej użyć jak najtańszej: nie będzie szkoda tych paru torebek, a taka też zrobi robotę jak należy.

nieprzyjemny zapach z butów

Zasypka dla niemowląt

Pochłonie nieprzyjemny zapach z butów i co więcej, odświeży je. Poza wsypaniem jej do środka, zostawieniem na dłuższy czas i późniejszym opróżnieniem, można ją aplikować również tak samo jak talk: bezpośrednio na stopy.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Co zrobić, żeby problem nieprzyjemnych zapachów z buta przestał powracać?

Po pierwsze, możesz zainwestować w kilka dodatkowych par i regularnie zmieniać buty, by nie chodzić cały czas w tych samych. Ponadto dbaj o swoje obuwie, regularnie czyść je i odświeżaj.

nieprzyjemny zapach z butów

Jeśli chodzi o same stopy, warto stosować na nie talk lub codziennie moczyć je w ziołowych wywarach. Pamiętasz kawałek o antybakteryjnym działaniu szałwii i lawendy? Obie roślinki mogą spokojnie posłużyć za podstawę wywaru. Mocz w nim stopy przynajmniej przez kwadrans. Po jakimś czasie powinna nastąpić ogólna poprawa.

*

Tym samym dobrnęliśmy do końca naszej listy 10 sposobów na poradzenie sobie z nieco wstydliwym problemem, jakim jest nieprzyjemny zapach z butów. Coś pominęliśmy? Daj znać w komentarzu! ?

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Eastend.plPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Pominięto najprostrzą metodę tj. impregnację butów środkiem bakteriostatycznym. Jest ich sporo na rynku w tym polski Silmatech Antimicrobal. Działają długo i nie spierają się.